Menu
School Logo
Language
Search

Governors

Welcome to our Governors’ section.

Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

                               

LA (1)

End of Office

Michelle Evans  

13 May 2023

Parents (2)

End of Office

Kulvinder Patel

8th November 2011

Dr Praveena Patel-Owen

14th February 2021

Head Teacher (1)

 

Jackie Beech

NA

Staff Governor (1)

End of Office

Richard McGarvey  

21st September 2020

Foundation (6)

End of Office

Andrew Baker

4th December 2022

Rev Jane Dicker

31st August 2020

Tracey Dyke

31st August 2022

Zofia Fox

23rd September 2023

Danny Mulhern

24th September 2023

Robert Birch

9th April 2021

 

 

 


 
Special Responsibility Governors   
Safeguarding/Child Protection Governor */Online Safety Zofia Fox
SEND Governor Robert Birch and Zofia Fox
Health and Safety Governor Andrew Baker
GDPR Kulvinder Patel
Safer Recruitment Governor  Zofia Fox
Re and Worship Governor  Revd Jane Dicker and Tracey Dyke 
Sport Governor  Kulvinder Patel 
Attendance Governor  Revd Jane Dicker 
Arts Governor  Kulvinder Patel 
Top